Author Topic: Therion texty  (Read 56163 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Sigvarthdottir

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 276
  • Karma: 22
  • live. learn. grow.
Therion texty
« on: January 10, 2008, 07:21:26 pm »
Tak prvně otvírám nějaký topic..ať žijou premiéry!  :D
Napadá mně, že bychom mohly (mohli-záleží jestli tomuhle bude ještě někdo rozumět) texty rozebírat postupně..
po albech, to co nás zajímá, to čemu nerozumíme etc..  ^_^
takže bych řekla..směle do toho..
 :wub:

Fade out.

Offline Persephone

  • Star Rider
  • Loyal Dreamer
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 5214
  • Karma: 232
Re: Therion texty
« Reply #1 on: January 10, 2008, 07:54:03 pm »
Fajn, rozhodně účelný topic (:
Obzvlášť pro natolik nevzdělané jako jsem já, kteří o textech nic nevědí.

Pro mě je asi největší záhodou GK. Narozdíl třeba od SOTR, kde sice jsou některé texty švédsky a německy - pokud se nemýlím, ale dají se sehnat překlady a většina lidí si dokáže dohledat.

Ale třeba co se týče GK, jak sis kdysi všimla, já se musela i ptát na toho pána co je v booklet, aby mi Markus odpověděl Johannes Bureus. No a to, že tady v Čechách není žádná literatura (rozhodně ne dostupná veřejnosti - pokud vůbec nějaká) je už zase jiný příklad.
Knihovnu hlavního města (MLP) jsem prošla a propsíťovala křížem krážem bez výsledku :(
Tak už mi zbývá jenom Klementinum, ale silně o tom pochybuju... Co se týče "literatury" o runách sehnatelné na internetu - moc veřejným web zdrojům nevěřím...

Jinak doufám, že se mi podaří zprovoznit někdy v životě ten scanner. V MLP mají "The Runes of Sweden" od  Svena B. F. Janssona - kterou chci už strašně dlouho pro NTSMS nascanovat, ale znáš mojí situaci. Nevim nakolik je užitečná, sama jsem ještě neměla čas jí číst. Ale zběžně jsem to prošla. Je poměrně dost historická, ten pán se zabývá skutečnými nápisy na kamenech... které jsou často spojeny s eddickými básněmi a dále to rozebírá.
But then again, who does.

Offline Sigvarthdottir

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 276
  • Karma: 22
  • live. learn. grow.
Re: Therion texty
« Reply #2 on: January 10, 2008, 08:06:20 pm »
texty na secretech jsou anglicky a švédsky, kamarád mi je totiž překládal.. tedy co jsem ho tak donutila =))
nu mohly bychom začít tedy GK - pokud tedy chceš psát takhle "veřejně" věci o kterých jsme se bavily  kdysi v poště .. :)
je to na Tobě, já nejsem proti, něco jsem zjistila dokonce navíc, takže když už to tady máme.. 
jinak knihy o runách a vlastně co se týče run je všechno tak docela dost zahalené tajemstvím..prošla jsem naší nuzáckou knihovnu a knihy, které jsem si půjčila mi přišly docela zcestné, ale některé byly půjčené, tak počkám ještě na ně a uvidím..ale občas mám strach takovým knihám věřit..  :ninja:
Ju a s tím nascenováním si nedělej starost, časem si spravíš ten scener, nebo se to nějak zařídí.. :)
a ještěk té nedostupné literatuře..chtěla bych hroně moc si přečíst
Adulruna und die gotische Kabbala od Thomase Karlssona

jenže ta knížka je nepochopitelně jenom v němčině.. nějak mi zůstává záhadou proč to nenapsal v angličtině :unsure:
Fade out.

Offline Persephone

  • Star Rider
  • Loyal Dreamer
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 5214
  • Karma: 232
Re: Therion texty
« Reply #3 on: January 10, 2008, 08:11:36 pm »
No, v téhle "public" části se asi úplně rozohňovat nebudu :D ale tak jako nijak zasadne mi to neva či tak :)

Jo, tu bych chtěla taky - jenže já se obávám, že v angličtině nikdy nevyjde. Dokonce jsem tak daleko, že Mr. Karlssona podezřívám, že nás chce všechny naučit německy nebo švédsky  :lol3:

Jo jo, jako s pramenama je to fakt těžké... a zvláště, když člověk není moc sběhlý - no to už je holt úděl vědce... stále pochybovat a zvažovat o pravdivosti... ať žije dialektika :D
But then again, who does.

Offline Sigvarthdottir

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 276
  • Karma: 22
  • live. learn. grow.
Re: Therion texty
« Reply #4 on: January 10, 2008, 08:20:23 pm »
tak takhle... ale mně jen tak nedostane ! žádná švédština ani němčina nebude..tak a je to   :D
ještě ani pořádně nechápu proč některé texty nenechávají veřejně..ale jen pro členy TS..
a vůbec celé jejich počínání je záhadné..celý pan Karlsson je jedna velká záhada..  :afaid:

a co se týče těch zdrojů informací máš naprostou pravdu.. úplně nejlepší by bylo kdyby pan Karlsson nebo aspoň Mr. Therion
byli nějak více pro veřejnost a sem tam odpověděli na otázky.. protože si už opravdu připadám jako blázen, ale nepolevím,
dokud mi to někdo z nich  nepotvrdí  :D
Fade out.

Offline Persephone

  • Star Rider
  • Loyal Dreamer
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 5214
  • Karma: 232
Re: Therion texty
« Reply #5 on: January 10, 2008, 08:26:19 pm »
No ono to asi s některými texty není jednoduché... ehm, někde (oficialni forum) jsem četla, že některé texty údajně nebyly zveřejněny "z osobních důvodů". Tak jim do toho nehrabme (:
Prostě to tak asi chtějí mít.
Hm, a jak tak uvažuju... Mr. Therion by stejně řekl: "use your head" a pak mlčel a tvářil se tajemně jako hrad v Karpatech  -_-  :D
But then again, who does.

Offline Sigvarthdottir

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 276
  • Karma: 22
  • live. learn. grow.
Re: Therion texty
« Reply #6 on: January 10, 2008, 08:42:13 pm »
 :D  :D  :D noo celý on!  ^_^
ale netušila jsem, že je to z osobních důvodů..tak to je jejich věc, rozebírat jim to nebudu  ^_^
moc mně mrzí, že nežijeme někde ve švédsku, oni totiž ti švédové mají nespočet výhod co se týče Therion .. ale co..my jim to vrátíme..
oni si třeba nikdy nebudou moct přečíst tohle  :D hahahaaaaa... pure evil, baby!  :evil2:
Fade out.

Offline Persephone

  • Star Rider
  • Loyal Dreamer
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 5214
  • Karma: 232
Re: Therion texty
« Reply #7 on: January 10, 2008, 08:47:20 pm »
No, oni maj vůbec všichni Skandinávci (Islanďané a Dánové plus abysme nikoho neurazili) štěstí, že jsou Skandinávci. Protože samozřejmě o své historii a slavných lidech - viz Bureus.. mají mnoho literatury - že?  :D
Kradou nám Codexy a ještě si všechno syslej jenom pro sebe! :)

Ale co vím, tak ve Švédsku i v Norsku když jdeš do knihovny s fakt starou literaturou - tak k tomu i člověka pustí, de facto můžeš nahlížet skoro do všeho. Teda můj kámoš co tam byl (knihovník) mi to takhle říkal :)
But then again, who does.

Offline Sigvarthdottir

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 276
  • Karma: 22
  • live. learn. grow.
Re: Therion texty
« Reply #8 on: January 10, 2008, 08:58:33 pm »
To-není-fér .. ¬¬ navrhuju je okrást nazpátek.. nebo aspoň ukrást to, co nám ukradli oni! :D Codex Gigas je náš! ..no,dobře..jen chvilkové vzplanutí..
ju jeden můj kamarád co se snažil pátrat v textech GK je ze švédska a normálně šel do jejich knihovny a tam hrabal v textech starých několik století..prý jediné co mu vadilo byl styl kterým kdysi psali, že se to špatně překládá.. no kdybych si tak ztěžovala jenom na to,  já tady v té díře po granátu nemám nic.. natož solidní knihovnu  :nosweat a vadí mi to čímdál tím víc.. kdybych aspoň znala význam těch run, které jsou na  obalu 
Adulruna und die gotische Kabbala - ty samé runy se objevily i ve videoklipu Son of the Staves of time.. a myslím že jednou z těch klíčovýchrun bude i Hagallaz - protože na jejím místě seděla Hannah Holgersson - Hagalaz je runa krupobití..ale to už možná hodně kombinuju
Fade out.

Offline Persephone

  • Star Rider
  • Loyal Dreamer
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 5214
  • Karma: 232
Re: Therion texty
« Reply #9 on: January 10, 2008, 09:11:15 pm »
No, ono jako kdybys videla Narodni Muzeum... naši čekaj, až ta budova spadne.. jenom to podpiraj z nouze lešením.. takže Codex se má ve Švédsku rozhodně líp - tam se aspoň staraj, aby to nic nezničilo a nikdo neukrad.  :-\

No, Hagalaz je vubec zajimava runa. Byla to prvni která mě zaujala. To víš, mam takovou tu sebedestruktivní povahu - takže kroupy zima mráz a jsem odvázaná :) Nicméně to je asi jenom ta povrchní stránka. Někde o ní mám něco rozepsáno... Důvěryhodnost 50 % :D Tak já to sem kdyžtak někdy přepíšu. Teď to nemůžu najít.

But then again, who does.

Offline Sigvarthdottir

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 276
  • Karma: 22
  • live. learn. grow.
Re: Therion texty
« Reply #10 on: January 10, 2008, 09:17:17 pm »
jasně děkuju..
no pravda.. oni sice všechno maj na severu, ale taky se o to lépe staraj, takže je to vlastně dobře.. a nakonec my tam na severu budeme taky ;) takže.. =)
Hagalaz tedy ta obdoba hagalaz co je i na obalu (a v klipu se objeví nakonci) je zvláštní.. hodně zvláštní..vůbec celá adulruna je úplně vymykající se runová abeceda.. zajímalo by mně jak k tomu Bureus došel..
Fade out.

Offline Persephone

  • Star Rider
  • Loyal Dreamer
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 5214
  • Karma: 232
Re: Therion texty
« Reply #11 on: January 10, 2008, 09:27:23 pm »
Jo, a tracků je jenom patnáct. Zredukovaná abeceda byla 16... takže jako jim tam ty počty vycházej dost zajímavě... ale to... to je jenom že nevim, až si tu historii runového písma nějak víc osvětlim, tak to asi pochopíme :)

Fifteen runes revealed to me...  :whistle:
But then again, who does.

Offline Sigvarthdottir

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 276
  • Karma: 22
  • live. learn. grow.
Re: Therion texty
« Reply #12 on: January 11, 2008, 08:11:56 am »
Pozor zlati, v Adulruně je 15 run, Bureus  se snažil dojít k tomuhle "magickému" číslu - udělal abecedu která má o jednu runu  míň než dánský mladší futhark..  ^_^
Fade out.

Offline Persephone

  • Star Rider
  • Loyal Dreamer
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 5214
  • Karma: 232
Re: Therion texty
« Reply #13 on: January 11, 2008, 10:48:29 pm »
Já moc dobře vím, že jich je tam patnáct :)
Jenom jsem spíš zastánce toho staršího s 24 runami. Nemam moc ráda novoty.

A na čísle 15 nic magického nevidím. Patnáctého jsem se narodila  :disgust:
 :lol3:
But then again, who does.

Offline Sigvarthdottir

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 276
  • Karma: 22
  • live. learn. grow.
Re: Therion texty
« Reply #14 on: January 12, 2008, 10:08:21 am »
No číslo patnáct nejspíš je magické, teda nevím jak, ale Bureus si to myslel :) Tvé narozeniny to jenom potvrzují  :P
no, mně osobně celá ta adulruna nesedla.. ale asi na ní něco je, když se tím Therion tak zabývají, nebo se snaží jenom tvářit
tajemně.. já nevíííííííím   :ninja:
Chtělo by to mít k přístupu nějaké materiály s kterýma by se dalo procovat, ne německy psanou knihu, kterou stejně ani u nás neseženeš  ¬¬
Fade out.

Offline Persephone

  • Star Rider
  • Loyal Dreamer
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 5214
  • Karma: 232
Re: Therion texty
« Reply #15 on: January 22, 2008, 03:29:59 pm »
Mimochodem další můj pozdní postřeh - že ta obluda na albu Theli je Set (Seth, Sutech, řecky Typhon). Celou dobu mi to nedocházelo, co to je za podivnýho "čokla"?
Měl by to být egyptský bůh chaosu a neštěstí, také bouří, moře a pouště.

Koukala jsem na různé prameny, ale různé prameny tvrdí různé věci... a teď si vyber, co je správně - na tak kluzké půdě jako je náboženství, filosofie a magie, že...  -_-

V jedno období údajně Set nahradil boha Hora jako ochránce panovníka, např. někteří Ramessovci a Thutmose III., který se tituloval jako "Sutechův nejmilejší"  :blink:
V některých mýtech vystupoval jako ochránce boha slunce Re, kterého bránil před obrovským hadem/drakem Apopem, který chtěl boha spolknout. Myslím, že mluví konkrétně o tomhle

Byl také uctíván jako mocný a nebezpečný kouzelník a pán magie.
O této jeho funkci se prý zmiňuje nějaký český egyptolog (stydim se, ale neznám) František Lexa o starověké egyptské magii.
But then again, who does.

Offline Sigvarthdottir

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 276
  • Karma: 22
  • live. learn. grow.
Re: Therion texty
« Reply #16 on: January 22, 2008, 06:35:28 pm »
Ju před pár lety jsem stejným způsobem pátrala. Já to měla ovšem snažší, protože brácha hned věděl že se jedná o Setha..- hodně se totiž zajímal o mytologie už od dětství..
Seth - je v Knize Mrtvých popisován jako "pán severní oblohy" .. má to být bůh chaosu, neštěstí, bouře a pouště.. Za jeho rodiče byli považováni bohyně nebe Nut a bůh země Geb.. Jeho bratr byl Usir..
Už kdysi jsem narazila na dílo toho našeho egyptologa..taky ho neznám František Lexa, ale by být něco jako zakladatel české egyptologie, nebo tak něco..
Je to už tak hrozně dávno.. musím někde vyhrabat složku, kde jsem si všechno psala.. a postnu sem víc :)
Mám Setha i na obalu encyklopedie bohů  :D nikdy jsem si toho nevšimla.. až teď..
Teď překládám další texty (od Therion samozřejmě) a když nad tím tak přemýšlím, ať ty náboženství byly odkudkoliv vždycky pojednávaly o tom samém..a ..celý svět se přeci nemůže mýlit..
Fade out.

Offline Persephone

  • Star Rider
  • Loyal Dreamer
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 5214
  • Karma: 232
Re: Therion texty
« Reply #17 on: January 30, 2008, 08:28:38 pm »
No tak ja to přepostnu i sem - pokračujeme ve spekulacích o sophii (:

"Nejvyšší Moudrost (Boží Sophia, která je druhou sefirou) obsahuje jako základ veškeré emanace , prýštící ze skrytého Eden, pravý pramen, z nějž emanuje a zaznamenává (formou nebeských písem a signatur) písemná i ústní Tóra. Tento pramen nikdy nevysychá, tryská naopak nepřetržitě a neustále se obnovuje. etc... kdyžtak Ti to pak můžu opsat celý... 

Je to z díla Avodat ha-kodeš od Meira ben Gabaje, který působil v Turecku... asi rabín :/

Přičemž druhá sefira by měla být Chokhmah... nebo chochma, jakkoli to kdo píše což by měl - no radši odkaz 
Chokhmah


Jako mně přijde celkem logické tohle tvrzení... ale zase nevim, nakolik se pan tvůrce lyrics zabývá kabalou že (: Nicméně... podle jeho knihy usuzuji, že kabalistický "neznaboh" rozhodně neni (:

Návrhy a kritiky srdečně vítány  :biggrin:
But then again, who does.

Offline Sigvarthdottir

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 276
  • Karma: 22
  • live. learn. grow.
Re: Therion texty
« Reply #18 on: January 30, 2008, 09:11:44 pm »
takže máme základ- to je Sophia - moudrost.. která se neustále obnovuje = rediviva?.. napadá mně..
kdyby adulruna byla =mladé tajemství= a byla by moudrostí, pak bychom možná v těch 15 runách měli najít její Runu-symbol..
a ten by měl být klíčový.. je to jen okamžitá myšlenka..
taky se pořád naráží na paprsky..slunce?přece v Arrow from the sun se zpívá Arrows from the sun, they penetrate the human mind
Sophia is born when we catch one of these

no teď to zní asi hodně zmateně všechno, ale třeba mi rozumíš :)
Fade out.

Offline Persephone

  • Star Rider
  • Loyal Dreamer
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 5214
  • Karma: 232
Re: Therion texty
« Reply #19 on: January 30, 2008, 09:25:01 pm »
Já myslím, že chápu co chceš říct (:

Jo, taky jsem si všimla, že se symbolika dost opakuje... ono je to celkem běžné, to máš i ve všech kulturách je to samé často vyjádřeno jinak :)
Stačí jenom, jak je všude bůh války např. ale jenom se jmenuje jinak atd...

Mmmh - sakra některá slova jsou tak mezinárodní, že se mi je nechce používat :D

Slunce - nebo třeba jiskra/oheň přece přináší světlo do temnoty. Temnota je fajn - ale nesmí pohltit. I buddhisté používají pojem "osvícený". Je to takový ten ten nejvyšší stav mysli. Kdysi jsem díky stavebnímu materiálu zvaný luxfera přišla na to, co je lucifer (: to je přece světlonoš... lux a atd...
Lidé říkají světlo/jiskra ve tmách... Je to něco co tě vede ze srabu a ze všeho. Z temnoty vlastní mysli ne třeba té všeobecné.
Je to asi něco, čeho se můžeš chytit.
Nebyl to Prometheus, kdo přinesl lidem moudrost? A světlo? Tím druhým si fakt nejsem jistá. Začíná se mi všechno plést.

Arrows from the sun, they penetrate the human mind
Sophia is born when we catch one of these

A před dobou Osvícenství než přišla Industrial Revolution tak přece lidé věřili, že člověk ožívá tím, že Bůh způsobí nějakou jiskru - která zaktivuje u člověka život a rozum. Zní to kostrbatě, špatně se mi hledají slova.
A pak lidé upadli do deprese, protože už nebyla žádná "jiskra života" ale prostě biologie a rodiče. Lidé byli prostě jenom narozeni.
Když něco osvítí naší mysl - stáváme s moudrými - i když jenom třeba v určité oblasti. Nebo jenom na jednom stupni ze sta.
Tak jsem to vždycky vnímala... ale každý to bere jinak.
To je na tom to nejlepší - víc hlav, víc názorů.. a tak.  ::)
But then again, who does.